Texas-Meksika sınırına yüzen bariyer kurulumuna başlandı

ABD’nin Texas eyaleti idaresi tarafından geçtiğimiz Haziran ayında çıkarılan yeni güvenlik yasası ile Meksika sonundaki Rio Grande Irmağı üzerinde sistemsiz göçmenlerin ülkeye girişine mahzur olmak hedefiyle inşa edilmesi planlanan yüzen bariyerin kurulumuna başlandı. Texas Kamu Güvenliği Departmanı tarafından yapılan açıklamada yüzen bariyerin inşası için gerekli olan şamandıraların bölgeye ulaştığı bildirilirken heyetimin 7 Temmuz Cuma günü itibariyle başladığı söz edildi.

KANO ŞİRKETLERİNDEN DAVA

Texas’ta yer alan ve Rio Grande Irmağı üzerinde faaliyet gösteren bir kano şirketi, Vali Greg Abbott’un ulusal sonlara müdahale hakkı bulunmadığını münasebet göstererek kurulumuna başlanan yüzen bariyerin inşasının durdurulması talebiyle davacı oldu. Teksas Valisi Greg Abbott ise toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda yüzen bariyer inşası nedeniyle kendisine açılan davaya reaksiyon gösterdi. Vali Greg Abbott “Rio Grande üzerine şamandıra koyma planı yüzünden dava edildim. Mahkemede görüşeceğiz. Ve Travis İlçe Mahkemesi’nin bunun sonu olduğunu sanmayın. Bu dava Yüksek Mahkeme’ye gidecek. Texas sonumuzu korumak için anayasal hakka sahiptir” tabirlerini kullandı.

YASA TASARISI ONAYLANMIŞTI

Texas’ta geçtiğimiz Haziran ayında Meksika sonundan uyuşturucu ve silah kaçakçıları ile göçmenlerin ülkeye geçişlerine mani olmak emeliyle hazırlanan yasa tasarısı Texas Valisi Greg Abbott tarafından onaylanmıştı. Yasa tasarısı Rio Grande Irmağı üzerinde yüzen bariyer inşa edilmesi, Texas eyaleti güvenlik güçlerinin Meksika hududunda zanlıları arama ve tutuklama yetkilerinin genişletilmesi ve hudut güvenliği gayesiyle İHA’ların kullanılması üzere tedbirleri içeriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir