Papa’dan mektup: “Düzensiz göçmenlerin denizlerde can vermesi utanç verici”

Papa olarak seçildiği 2013’te birinci gezisini, sistemsiz göç konusuna dikkati çekmek için Orta Akdeniz’de göçmenlerin en çok geldiği nokta olan İtalya’nın Lampedusa adasına yapan Papa Franciscus, bu seyahatinin 10. yıl dönümü münasebetiyle adanın bağlı olduğu başpiskoposluğa bir mektup gönderdi.

Papa, mektubunda son devirde Akdeniz’de çok sayıda göçmen trajedisi yaşandığını belirterek, “Akdeniz’de önemli trajedilerin tekrar yaşandığına şahit olduğumuz bugünlerde, hala çaresiz ve sessiz kaldığımız katliamlara şaşırıyoruz. Başta çocuklar olmak üzere temiz insanların, savaştan ve şiddetten daha uzak, barışçıl bir hayat arayışıyla ölmesi, bizi kayıtsız bırakamayacak kadar acı ve sağır edici bir çığlıktır. Bu durum, artık nasıl yas tutulacağını, diğerlerine nasıl merhamet göstereceğini bilmeyen toplumun utancıdır.” ifadelerini kullandı.

Katoliklerin ruhani lideri, mesajında düzensiz göçmenlere dayanışma gösterilmesi daveti yaptı.

Papa Franciscus, 8 Temmuz 2013’te bir göçmen teknesinin batması sonucunda çok sayıda sistemsiz göçmenin ölmesi münasebetiyle Lampedusa’yı ziyaret etmişti.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) bilgilerine nazaran, 2014’ten bu yana Libya ve Tunus’tan İtalya’ya geçmeye çalışırken 14 bini aşkın insan öldü ya da denizde kayboldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir