TEİS’ten kızamık vakalarına karşı aşı uyarısı

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Lideri Nurten Saydan, yazılı açıklamasında, kızamığın bulaşıcı bir hastalık olduğunu fakat aşıyla önlenebilmesinin mümkün olduğuna dikkati çekti.

Kızamık aşısının kesinlikle yaptırılması gerektiğini belirten Saydan, “Aşılanmama sonucunda salgın ortaya çıkıyor. Son yıllarda dünyada toplumlar ortasında ortaya çıkan aşı zıtlığı ve kararsızlığı giderek artıyor. Aşılanmamış yahut eksik aşılı bireyler nedeniyle global dolanımın artması, göçler, savaşlar nedeniyle aşıyla önlenebilen bulaşıcı hastalıkların görülme riski yükseliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Saydan, DSÖ datalarına nazaran Türkiye’nin 2023 şubat ayı sonu prestijiyle Avrupa’da kızamık hadisesinin en çok görüldüğü ikinci ülke olduğunu belirterek, “Özellikle aşı tersliği ve sistemsiz göçle birlikte artan kızamık olaylarının önüne geçmek için çocukluk çağı aşılamalarının eksiksiz yapılması kaide.” sözünü kullandı.

Türkiye’de aşı tersliğinin giderek arttığını savunan Saydan, şunları kaydetti:

“Aşı aykırılığının bilimsel bir desteği olmadığı üzere çocuklarımızla birlikte tüm toplumun sıhhati da hiçe sayılıyor. Çocukların aşılanmasındaki türel ve vicdani mesuliyetin ailelerin inisiyatifinde olmaması gerekiyor. Türkiye’de Sıhhat Bakanlığının uyguladığı çocukluk çağı aşı takvimi içinde de yer alan 9’uncu ay ile 1, 4 ve 6’ncı yaşlarda uygulanan kızamık aşıları çocukları viral bir hastalık olan kızamıktan yüzde 99 koruyor.

Aşılanmanın bir amacı kendimizi korumaksa öbür değerli amacı de toplumun bağışıklık sistemini korumaktır. Ülkemizde kızamık, kızamıkçık, kabakulak üzere hastalıklarının aşıları fiyatsız formda aşı takvimimizde bulunuyor. Ailelerin bu aşıları çocuklarına yaptırmaları ve toplum sıhhatinin korunmasını sağlamaları gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir