Suudi Arabistan ile Çin arasında petrol anlaşması

Suudi Arabistan’ın Aramco ve SABIC şirketleri ile Çin’in petro-kimya şirketi SINOPEC ortasında, sanayi kenti Yanbu’da petro-kimya kompleksi geliştirilmesine yönelik çalışma başlatılması için mutabakat zaptı imzalandı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan habere nazaran, SABIC’dan Aramco ve SINOPEC ile imzalanan mutabakat zaptına ait açıklama yapıldı.

Açıklamada, Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Aramco ve petro-kimya şirketi SABIC ile Çinli şirket ortasında, Medine’nin batısında, Kızıl Deniz kıyısındaki sanayi kenti Yanbu’da mevcut rafinerilerden biriyle entegre formda bir petro-kimya kompleksi geliştirilmesine yönelik fizibilite çalışması yapılması için mutabakat zaptı imzalandığı kaydedildi.

SABIC’ın üst yöneticisi Abdurrahman bin Salih el-Fakih, kelam konusu projenin Suudi Arabistan’ın endüstriyel ve ekonomik çeşitliliği artırmayı amaçlayan ulusal stratejik siyaseti çerçevesinde geliştirildiğini belirtti.

Fakih ayrıyeten SINOPEC ile kelam konusu paydaşlığın ülkesinin günde 4 milyon varil ham petrolün kimyasala dönüştürülmesi gayesi doğrultusunda kurulduğunu tabir etti.

Riyad’da Çin-Arap Ülkeleri Tepesi düzenlenmişti

Suudi Arabistan’ın başşehri Riyad’da 9 Aralık’ta Çin Devlet Başkanı Şi Cinping‘in yanı sıra Arap ülkelerinden başkanların geniş iştirakiyle Çin-Arap Ülkeleri Tepesi düzenlenmişti.

Zirve çerçevesinde Yamame Sarayı’nda bir ortaya gelen Kral Selman ile Çin Devlet Başkanı Şi’nin iki ülke ortasında “kapsamlı stratejik paydaşlık anlaşmasını” imzalamıştı.

Zirvenin sonunda yayımlanan Riyad Bildirisi’ne nazaran, Çin’in Jenerasyon ve Yol Teşebbüsü’nün desteklenmesi, taraflar ortasında paydaşlığın pekiştirilmesi ve bir sonraki tepenin Pekin’de düzenlenmesi kararları alınmıştı.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir