Sağlıklı atıştırmalıkta yerli girişim… Çikolataya sağlık kattı

“Fabrikada büyüdüm. Çocukluğumda, gençliğimde aile şirketimizin muvaffakiyet kıssasına şahitlik ettim. Babamın 1979’da kurduğu kaplama boya markası 2015 yılında satıldığında dünya devleri ortasındaydı. Bu türlü bir ailede büyüdüğünüzde üretmek, teşebbüsçü olmak DNA’ınıza işliyor. Ben de kendi muvaffakiyet öykümü yazmak istedim ve seyahatim başladı…”

Bu kelamların sahibi Ceren Ballık Erdirik. Endüstrici bir babanın kızı olarak büyüyen Erdirik, aile şirketlerinin satılmasından sonra üretimden kopamadı. Bir mühlet şirkette çalışsa da aklında kendi işini yapmak vardı. Girişimcilik ruhu ve şahsî merakları onu besin kesimine yönlendirdi, evvel zeytiyağı için Annapurna, sonra sağlıklı atıştırmalıklar içim DELLY markasını kurdu. Teşebbüsün yola çıkış sürecini ve yeni devir amaçlarını Anna Life CEO’su ve DELLY Markası Kurucu Ortağı Ceren Ballık Erdirik anlattı…

Ceren Ballık Erdirik

POTANSİYELİ GÖRDÜ

2021’de evvel bir zeytinyağı markası yarattığını ve butik üretimli markayla dünyada birçok mükafata paha görüldüklerini belirten Erdirik, sonrasında sağlıklı atıştırmalıklar alanındaki atılımı şöyle anlattı: “Abur cubur dediğimiz ve son derece lezzetli olan besinler içinde birinci sırada çikolatalar var. Lakin bu eserlerin birçok trans yağ, palm yağı, katkı hususları içeriyor. Hem onlar kadar lezzetli hem de katkı maddesiz üretim mümkün diye düşündüm. Yurtdışında yaşadığım devirde de sağlıklı atıştırmalık bölümünün ne kadar büyüdüğünü gördüm. Neden bizim ülkemizde bu alanda çeşitlilik yok dedim. Pandemi sonrası artan sağlıklı beslenme talebi de teşebbüs fikrini destekledi. Şahsî merakım nedeniyle çikolata üretim eğitimleri de almıştım. Bu da sürece katkı sundu ve DELLY markası kuruldu.”

ULAŞILABİLİR FİYATLI

İstanbul Esenyurt’ta 50 milyon lira yatırımla tesislerini kurduklarını lisana getiren Erdirik, “Aşçılar ve besin mühendisleriyle çalıştık ve birinci etapta 6 eser ortaya çıktı. ‘Sağlıklı atıştırmalık lezzetsiz olur’ algısını kırmak istedik. Birinci eserler ocak ayında market raflarında yerini aldı. Ar-Ge grubu dala de bedel katacak yeni eserler üzerinde çalışıyor. Eylülde 20 çeşit esere ulaşacağız. Çikolatanın yanında tuzlu barlar, pirinç patlakları, cips, kahvaltılık seçenekler de olacak. Markamız şimdi yeni ancak müdavimleri oldu. Artık ulusal marketlerin dışında mahallî kanallarda olmak için de çalışıyoruz. Kafeler, katinler, oteller, akaryakıt istasyonları da maksat dağıtım yerlerimiz” dedi.

7’de 70’e herkese hitap edecek lezzetler ürettiklerini belirten Erdirik, “Ürünlerimizi yalnızca spor yapan beyaz yakalı tüketsin istemiyoruz. Çocuk da yetişkin de yaşlı da tüketmeli. Bunun için de fiyatlar daima makul olacak. Yenilikçi, lezzetli ve ulaşılabilir fiyatlı üretim temel unsurlarımız olmaya devam edecek” diye konuştu.

2 MİLYON ÜRETİM

Yerli bir teşebbüs olarak tekrar yerli üretim yaptıklarını söz eden Erdirik “Bu işi kurarken ‘ithal materyal kullanmak istemiyorum’ dedim. O denli de oldu. Ülkemiz toprakları da buna elverişli. Tüm eserlerimiz vegan ve glutensiz olduğu için tedarik sürecinde epeyce titiz davranıyoruz. Farklı kentlerden küçük üreticilerle işbirliği yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz” formunda konuştu.

 6 ayda 2 milyondan fazla çikolata kaplı bar ürettiklerini belirten Ceren Ballık Erdirik, “Şu an ciromuz 9 milyon liraya ulaştı, yıl sonu gayemiz 20 milyon lira. Kazandığımızı yeniden işimize yatıracağız. Orta vadede de aylık 2 milyon bar üretmek ve satmak istiyoruz. Ayrıyeten en az 50 çeşit esere ulaşmak da planlarımız arasında” dedi.

ZORLU PERİYOTTA YATIRIMDAN VAZGEÇMEDİ

YURTİÇİNDE ulusal marketlerde yerini alan, mahallî marketlerle de görüşmeye başlayan marka ihracatın yol haritasını da çiziyor. Amerika, Rusya ve Ortadoğu pazarından eserlere ilgi olduğunu belirten Ceren Ballık Erdirik, “Eylül ayında ihracata başlamayı planlıyoruz. 5 yılda ihracat hissesinin yüzde 50-60 düzeyine kadar gelmesi bekliyoruz” diye konuştu. Hem dünyada hem Türkiye’de sıkıntı bir devirden geçildiğini belirten Erdirik, “Maliyetlerin öngörülememesi ve kurdaki süratli artış elbette zorlayıcı oluyor. Fakat her kriz fırsat da doğurur. Bunu geçmiş yıllarda aile şirketimizde deneyimledim. O yüzden kuvvetli bir devirde yatırımından kaçınmadım. Uygun, kaliteli üretimle emeğimizin karşılığını alacağımıza inanıyorum” sözlerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir