Petrol devleri nakit para dağıtacak!

Rusya-Ukrayna savaşı ile yükselen petrol fiyatları ABD’yi zorlamaya devam ediyor. ABD, petrol fiyatlarını düşürmek için birçok girişimde  petrol fiyatlarını düşürmek için Enerji Bakanlığı tarafından depolanan stratejik rezervden kullanırken, OPEC+’den gelen 2 milyon varillik kesinti kararı fiyatlarda istenilen düşüşü sağlamadı.

Petrol fiyatların yükselten kesinti kararı sonrası ABD Başkanı Biden ilk olarak Suudi Arabistan’ın da ortalarında bulunduğu ülkeleri suçlayarak üstü kapalı tehditlerde bulundu.

Tehditler işe yaramayıp OPEC+ 2 milyon varillik kesinti kararından geri adım atmayınca ABD Başkanı Biden bu sefer kendi ülkesinde petrol şirketlerini gaye aldı.

BİDEN ABD’Lİ PETROL ŞİRKETLERİNİ DE TEHDİT ETTİ

Yüksek kârlar açıklayan ABD’li petrol şirketlerini “savaş vurgunculuğu” ile suçlayan ABD Başkanı Joe Biden, petrol sanayisinin Amerikan halkına dayanak olmadığını söyledi. Biden kelam konusu şirketlere, Amerika’ya ve Amerikan halkına yükümlülüklerini yerine getirmemeleri halinde çok kârları üzerinden yüksek vergiler ile karşılaşacakları ihtarında bulundu. Biden, “Ekibim, başka seçenekleri de göz önünde bulundurmak için Kongre ile birlikte çalışacak” dedi.

PETROL ŞİRKETLERİ DE BİDEN’IN TEHDİTLERİNİ TAKMADI

Biden, petrol şirketlerinin üretimi artırmasını isterken, petrol şirketleri bunun yerine hissedarlara daha yüksek temettüler ve pay geri alımları formunda nakit aktaracaklarını söyledi.

Financial Times, 2019 yılında petrol devi Exxon, yatırım için yılda 30 milyar ila 35 milyar dolar harcamayı planlarken, artık yılda yaklaşık 23 milyar dolar hedeflediğini açıkladı.

Bir öteki ABD’li petrol devi Chevron ise, pandemiden evvel yıllık yaklaşık 19 milyar dolar ila 22 milyar dolar ortasında sermaye harcamasının sinyallerini vermişti, lakin artık 15 milyar ila 17 milyar dolar ortasında bir sayı öngörüyor.

Chevron, büyük ölçüde yıllar evvel yapılan yatırımlardan elde edilen petrol ve gaz üretimini yılda yüzde 3, Exxon ise yılda yaklaşık yüzde 2 artırmayı hedefliyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir