Ürdün’de ‘TikTok’a erişim engeli

Ürdün İçişleri Bakanı Mazin el-Feraye ile Emniyet Genel Müdürü Ubeydullah el-Muayta ve hükümet sözcüsü Faysal Şubul, yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Ürdün’de, şiddeti teşvik eden paylaşımlar nedeniyle toplumsal medya platformu Tik Tok’un süreksiz olarak erişiminin engellendiği açıklandı.

Ülkede, petrol fiyatlarının yükselmesiyle yaşanan şovlar ve şiddet olaylarının akabinde Ürdün Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Hatalar Ünitesi tarafından mevzuya ait yazılı açıklama yapıldı. Siber Hatalar Ünitesinin, toplumsal medyada, bilhassa nefret, sabotaj, güvenlik güçlerine ve kamu malına atak ve yol kapatmayı teşvik eden paylaşımları takip ettiği belirtildi.

Söz konusu hataları işleyenlerin yargıya sevk edileceğinin aktarıldığı açıklamada, “Tik Tok’un, kullanıcılar tarafından şiddet hareketlerinin yayımlanması ve kaos davetleri yapılmasına ses çıkarmadığı ve bu nedenle süreksiz olarak erişiminin engellendiği” tabir edildi.

Öte yandan Ürdün İçişleri Bakanı Mazin el-Feraye ile Emniyet Genel Müdürü Ubeydullah el-Muayta ve hükümet sözcüsü Faysal Şubul, başşehir Amman’daki bakanlık binasında ortak basın toplantısı düzenledi. Feraye, dün yaşananların akabinde güvenlik tedbirlerini artıracaklarını ve bu tıp hareketlerin yaşandığı bölgelere güvenlik gücü destek edeceklerini açıkladı.

Hiç kimsenin, şovları ve “barışçıl” söz özgürlüğünü suistimal etmesine müsaade vermeyeceklerini vurgulayan Feraye, “Gösterinin şiddete dönüşmesi, kamu malına ve devletin güvenliğine ziyan verilmesi kabul edilemez” dedi. Emniyet Genel Müdürü Muayta ise ülke genelindeki şiddet olaylarında 49 emniyet mensubunun yaralandığı, emniyete ilişkin 70 aracın da ziyan gördüğü bilgisini aktardı.

Ürdün’de kamyon sürücüleri, 5 Aralık’ta petrol fiyatlarının düşürülmesi talebiyle greve başlamıştı. Greve daha sonra toplu taşıma araçları ve su tankerleri sürücüleri de katılmıştı. Grevle birlikte Maan’ın yanı sıra pek çok kentte şovlar ve şiddet olayları da yaşanmıştı. (AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir