Ünlü enstitüyü göre: Türkiye’nin korkulu sonu! Benzeri görülmemiş hava olaylarının görüleceği “iklim değişikliğinin merkezi”

Son vakitlerde Türkiye’de görülmeyen pek çok farklı olayın peş peşe meydana gelmesi bilim insanlarını da harekete geçirdi. Türkiye kaçınılmaz sona yanlışsız gidiyor. Yapılan araştırmalar Türkiye’nin de yer aldığı coğrafya ile ilgili tasa verici boyutlara ulaştı. İşte merak edilen bahis hakkındaki tüm detaylar…

Almanya merkezli Max Planck Ensititüsü tarafından çıkarılan bilim dergisi Reviews of Geophysics Türkiye’nin yaklaşan sonunu gözler önüne serdi. Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’nun içerisinde bulunduğu bölge kapsamında yapılan araştırmalar sonucunda sarsıcı sonuçlar ortaya çıktı. Daha evvel gibisi görülmemiş Hava olaylarının görüleceği belirtilirken “iklim değişikliğinin merkezi” olarak tanımlandı. İşte merak edilen husus hakkındaki tüm detaylar…

TÜRKİYE’NİN ENDİŞELİ SONU

Doğu Akdeniz ve Orta Doğu bölgesi için tehlike çanları çalıyor. Yakın bir vakitte görülmemiş hava olaylarının görüleceği tabir edilirken bölgedeki sıcaklık artışlarını da global ortalamanın neredeyse iki katına ulaşacağı belirtildi.Belirlenen bölgeler kapsamında Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı araştırmada sıcak hava dalgaları, kuraklık, toz, fırtına, çok yağış üzere krizlerin görülebileceğinin altı çizildi.

Bu yüzyılın sonuna kadar bölgede sıcaklıkların 5 dereceye kadar artacağı belirtilirken yaz aylarında ise gibisi görülmemiş kavurucu sıcaklıkların tesirli olacağı vurgulandı. Reviews of Geophysics‘de yer alan araştırma kapsamında tedbir alınmaması durumunda Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’nun önemli bir iklim krizinin eşiğinde olduğu aktarıldı. Bölgelerin iklim değişikliğinin merkezi olarak tanımlandığı raporda bölge sıcaklıklarının da çok bir artış göstererek global ortalamanın iki katına çıkacağı aktarıldı.

SU VE BESİN KRİZİ YAŞANACAK

Araştırmalar kapsamında yağış ölçüsünün azalması bölgede su ve besin krizini de beraberinde getirecek. Tüm ekonomik bölümlerin krizden etkileneceği söz edilirken bölgede yaşayan 400 milyon kişinin de yıkıcı tesirlerle karşı karşıya kalacağı vurgulandı. Bu düzeylerinin artış göstermesi ile birlikte kıyı bölgeleri ile birlikte tarım alanlarının da yok olmanın eşiğine geleceği söylendi.

400 milyon kişi için yıkıcı sonuçlara sahip olacağı söylenen rapor kapsamında iklim krizinin de ülkeler için önemli boyuta ulaşacağı belirtildi. Krizin ülkeleri vurması ile birlikte Türkiye’nin bu durumdan önemli bir formda etkileneceği söz edilirken Yunanistan, Katar, Suriye ve Suudi Arabistan üzere ülkelerin de krizin eşiğinde olduğu söylendi. Siyasi krizlerin ve çatışmaların yaşandığı bölgede iklim krizi ile ilgili bir tedbir alınmaması durumunda bu ülkelerin güç durumda kalacağının altı çizildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir