Tatil pozu olay yaratan Norveçli bakan yeni tartışmanın ortasına düştü

Norveç’in adalet bakanı Emilie Mehl, gündemden düşmüyor… Yaz aylarında arkadaşlarıyla İtalya’da tatil yapan ve burada paylaştığı bir fotoğrafla gündem olan genç bakan bu sefer sosyal medya kullanımı sebebiyle tartışmaların odağı oldu.

Yazın Instagram üzerinden paylaştığı fotoğrafta Akdeniz’de bikinisiyle sörf tahtası üzerinde kürek çekerken görülen Mehl’in bu fotoğrafına muhalefet partileri, “Sörf tahtasına can yeleği olmadan çıktı” diyerek reaksiyon göstermişti. Norveç maddelerine nazaran denizden belirli bir noktaya kadar uzaklaşanların can yeleği takmasına mecburilik getirilirken Mehl, fotoğrafın İtalya’da çekildiğini açıklamış ve kanunlara tabi olmadığını belirtmişti.

O devir tartışmalara husus olan Mehl ise son haftalarda bünyesinde Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger üzere platformları barındıran Meta’nın rakibi olarak konumlanan Çin merkezli toplumsal medya platformu TikTok sebebiyle sıkıntı günler geçiriyor.

Çin merkezli Bytedance isimli şirkete ilişkin olan TikTok’un ferdî dataları ve özel devlet sırlarını çalabileceğini tez eden birtakım yetkililer Mehl’in TikTok paylaşımı yapmaması gerektiğini ve platformdan çıkması gerektiğini söyledi.

ÇOK NET KARŞILIK VERDİ

Siyasetçiler Per-Willy Amundsen ve Hoyres Sveinung Stensland genç bakanın TikTok hesabı ile ilgili yazılı soru önergesi sundu. Norveçli gazeteci Anders Magnus da İsveç hükümetinin bütün siyasetçi ve memurlara “TikTok hesaplarınızı silin” ikazında bulunduğuna dikkat çekerek, “Mehl ne vakit TikTok hesabını silecek” diye sordu.

TikTok üzeridne 16 bin takipçisi olan ve en son 6 Ekim’de paylaşım yapan Mehl bir basın toplantısı düzenleyerek sorulara cevap verdi. Mehl, TikTok hesabını silmeyeceğini duyurdu. Mehl, “Ben TikTok’u güvenlik çerçevesince kullanıyorum ve herkesin de bütün uygulamalara birebir formda yaklaşması gerektiğini tavsiye ederim” dedi.

Mehl, uygulamanın mikrofon ve fotoğraflara erişiminin kısıtlanabildiğini de belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir