Rusya ve Çin liderlerinden iş birliği vurgusu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Çin Devlet Lideri Şi Cinping, yaptıkları görüşmede iki ülke ortasındaki münasebetlerin değerine işaret etti.

Putin ve Şi, çevrim içi gerçekleştirdikleri görüşmenin basına açık kısmında açıklamalarda bulundu.Rusya ile Çin ortasındaki alakalara değinen Putin, jeopolitik tansiyonun arttığı şartlarda Rusya-Çin stratejik iştirakinin da istikrar sağlayıcı bir faktör olarak ehemmiyetinin arttığını vurguladı.

Putin, şunları söyledi: “İlişkilerimiz tüm imtihanlardan geçmeyi başarıyor, olgunluk ve istikrar gösteriyor ve dinamik halde genişlemeye devam ediyor. Rusya ve Çin, olumsuz dış şartlara, kimi Batılı ülkelerce getirilen kısıtlamalara ve direkt yapılan şantajlara karşın ticaret alanında rekor oranları sağlamayı başardı. İkili ticaret hacmi, bu yılın sonuçlarına nazaran yaklaşık yüzde 25 artacak. Bu ivme ile 2024 yılına kadar hedeflediğimiz 200 milyar dolar oranına planladığımız vakitten daha evvel ulaşabileceğiz.”

Putin, “Bu, ülkelerimizin güvenliğine ve kilit bölgelerdeki istikrarın korunmasına katkı sağlıyor. Rusya ve Çin silahlı kuvvetleri ortasındaki işbirliğini güçlendirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Şi’nin ilkbaharda Rusya’ya ziyaret gerçekleştirmesini beklediklerini lisana getiren Putin, gerçekleşecek ziyaretin ikili bağların sağlam olduğunu tüm dünyaya göstereceğini vurguladı.

Çin Devlet Başkanı Şi de “Zor ve net olmayan memleketler arası durum karşısında Rusya ile stratejik işbirliğini geliştirmeye, birbirimize kalkınma fırsatları sağlamaya ve halklarımızın faydasına, dünyadaki istikrarın çıkarları doğrultusunda global ortaklar olmaya hazırız” sözlerini kullandı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir