Enflasyon rakamları açıklandı: Mayısta fiyatı en fazla artan ve düşen iki ürün

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine nazaran, patates ve kimi yumru bitkilerin fiyatlarındaki artışı yüzde 18,87 ile çocuk giysisi, yüzde 15,51 ile erkek giysisi ve yüzde 10,56 ile bayan giysisindeki artışlar izledi.

Mayısta fiyatı en çok artış gösteren öbür eserler ortasında, yüzde 10,5 ile oteller, pansiyonlar ve başkaları, yüzde 10,04 ile taze meyveler, yüzde 7,54 ile yiyecek hizmetleri, yüzde 7,07 ile paket cinsler, yüzde 6,51 ile içkiler, yüzde 6,17 ile kümes hayvanları eti yer aldı.

Geçen ay en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 100 ile kent gazı ve doğal gazda gerçekleşti. TÜİK, konut doğal gaz abonelerinin 24 Nisan 2023’ten 31 Mayıs 2023’e kadarki fatura kullanım bedellerinin devlet tarafından karşılanmasına yönelik karar doğrultusunda, TÜFE kapsamında yer alan doğal gaz fiyatının, Mayıs 2023 devrine ait hesaplamalar yapılırken dikkate alınacağını duyurmuştu. Buna nazaran, mayıs ayı TÜFE hesaplamaları kapsamında doğal gaz için “sıfır fiyat” yolu uygulandı.

Şehir gazı ve doğal gaz fiyatlarını yüzde 17,72 ile zerzevat (patates ve birtakım yumru bitkiler hariç), yüzde 6,40 ile yumurta ve yumurta ile ilgili eserler, yüzde 6,22 ile şahsî ulaştırma araçlarının yakıt ve yağları, yüzde 3,82 ile kara yolu ile kentler ortası yolcu nakliyeciliği, yüzde 1,82 ile elektrikli küçük konut aletleri, yüzde 0,65 ile tereyağı, yüzde 0,37 ile likit hidrokarbonlar, yüzde 0,21 ile makarna çeşitleri izledi. En az fiyat düşüşü ise 0,12 ile öbür katı ve sıvı yağlar eserlerinde görüldü.

TÜİK’in tüketici fiyatları endeksine nazaran, mayısta aylık bazda fiyatları en fazla artan eserlerle bunların bir evvelki aya nazaran değişim oranları şöyle:

Geçen ay fiyatı en az artan yahut en fazla düşen seçilmiş eserler ile bir evvelki aya nazaran değişim oranları ise şöyle:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir