Dudak asimetrileri dudak dolgusu ile hafifletilebilir

BURSA (İGFA) – Nev FSM Dermatoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Aycan Özden Sezgin, dudak dolgusu ile ilgili değerli açıklamalarda bulundu.

Dudak dolgusunun istenilen dudak görünümünü elde etmek için yahut dudaktaki mevcut asimetrileri, imaj bozukluklarını hafifletmek ve azaltmak için hyaluronik asit içerikli dolgu hususlarının ameliyatsız olarak iğne yahut kanül ismi verilen özel aparatlar kullanılarak enjekte edilmesi olduğunu tabir eden Uzm. Dr. Aycan Özden Sezgin, “Hyaluronik asit içerikli dolgular kullanıldığı için istenildiği vakit dolgu hyaluronidaz isimli bir sıvı enzim ile eritilebilir. Dudakta hiçbir vakit kalıcı dolgu kullanımı uygun değildir” dedi.

DUDAK YÜZ ORANTISI AÇISINDAN DEĞERLİ BİR YERE SAHİP

Uzm. Dr. Sezgin, “Hyaluronik asit, bedende doğal olarak da bulunan bir husus olup, kişi yıllar içinde yaşlanma süreci ile birlikte sahip olduğu dudak dolgunluğunu kaybetmektedir. Dudak dolgusu kimi vakit bu doğal yaşlanma sürecinde kaybedilen hacmi yerine geri koymak için yapılırken kimi vakit da istenilen, dilek edilen daha besbelli dudak hacmine kavuşmak için yapılır. Dudak, yüz orantısı içerisinde kıymetli bir yere sahip olup tıpkı burun ameliyatı yahut burun dolgusunda olduğu üzere süreç sonrasında yüze çekicilik sağlamaktadır” dedi.

HYALURONİK ASİT SAYESİNDE DUDAK ESKİ HACMİNE DÖNMÜYOR

Hyaluronik asit içerikli dudak dolgusunun tesiri süreksiz olarak belirtilse de tekrarlayan uygulamalar sayesinde dudak hacminin hiçbir vakit dolgusuz olduğu zamanki hacmine geri dönmemekte olduğunu tabir eden Uzm. Dr. Aycan Özden Sezgin, “Yaşla hacmini kaybeden dudak şayet eski hacmine dönmesi konusunda dolgu ile müdahale edilmezse, vakitle dudak etrafında barkod çizgileri ismi da verilen dudak üstü bölgesinde kırışıklıklara da neden olmaktadır. Bu nedenle, kişinin evvelce sahip olduğu dudak hacminin dolgu ile sağlanması hoş bir yaş alma süreci yaşayabilmesi açısından önemlidir” dedi.

DOĞUŞTAN OLAN DUDAK ASİMETRİLERİ BİÇİM BOZUKLUKLARI HAFİFLETİLEBİLİR

Uzm. Dr. Aycan Özden Sezgin, “Dudak dolgusu sayesinde; doğuştan olan dudak asimetrileri form bozuklukları hafifletilebilir. Rastgele bir asimetri yahut bozukluk olmaksızın kişinin büsbütün isteği doğrultusunda ince dudaklarda hacim artışı yaratılabilir. Kişi yalnızca yıllar evvel olan dudak hacmini istiyorsa ekstra hacim vermeden yalnızca yıllar içindeki yaşlanma sürecinin azalttığı eski hacmine kavuşturulabilir. Bunun yanı sıra dudağa yapılan dolgu ile dudak etrafında oluşmakta olan kırışıklıklar hafifler, yaş ile uzamış olan dudak burun uzaklığının daha kısa görünmesini sağlar. Gülerken rahatsız eden diş eti görünürlüğü varsa bunun azalmasını da sağlar” dedi.

CERRAHİ OLMAYAN BİR TEKNİK OLDUĞU İÇİN DİKİŞ VE BANDAJ GEREKTİRMEMEKTE

Dudak dolgusu sürecinden evvel dudağa lokal anestezik krem sürüldüğünü belirten Uzm. Dr. Aycan Özden Sezgin, “Uyuşma sağlandıktan sonra ince uçlu iğneler yahut kanüller (ucu künt keskin olmayan iğneler) yardımıyla dudakta istenilen maksat bölgelere dolgu hususu verilir. Cerrahi olmayan bir teknik olduğu için dikiş ve bandaj gerektirmemektedir. Ayrıyeten, hyaluronik asit içerikli dolgular kullanıldığı için istenildiği vakit dolgu hyaluronidaz isimli bir sıvı enzimi ile eritilebilir” diyerek kelamlarını bitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir