Bakan Akar’dan skandal ‘kimyasal’ iddiasıyla ilgili çok sert açıklama: Son derece alçakça!

  • İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’in ziyaretine ait konuşan Bakan Akar, “Genel durumu değerlendireceğiz. Bizim siyasetimiz, görüşlerimiz belli” dedi.
  • TBB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın skandal ‘kimyasal silah’ kelamlarıyla ilgili konuşan Akar, “Maksatları, niyetleri ortada; Ne vakit terör örgütü çöküş sürecine girdi, büyük kayıplar vermeye başladı, bir çıkış yolu, usulü olarak iftira, karalama yoluna gitmeye çalıştılar” sözlerini kulladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı’nın akabinde gazetecilerin gündeme ait sorularını yanıtladı.

‘TSK’NIN ENVANTERİNDE BU TÜRLÜ BİR SİLAH YOK’

Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik “kimyasal silah” tezinin hatırlatılması üzerine yansısını lisana getiren Akar, “Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde kimyasal silah yok. Bu türlü bir şey kelam konusu değil” diye konuştu.

‘BUNU O İFTİRALARI ATANLARA SORUN’

Bir öbür gazetecinin “Bu tıp iftiraların neden atıldığını” sorması üzerine Akar, şunları söyledi:

“Bunu o iftiraları atanlara sorun. Aslında amaçları, niyetleri ortada; Ne vakit terör örgütü çöküş sürecine girdi, büyük kayıplar vermeye başladı, bir çıkış yolu, metodu olarak iftira, karalama yoluna gitmeye çalıştılar. Türk Silahlı Kuvvetlerinin muvaffakiyetini karalamaya, insanların zihninde bulanıklık oluşturmaya çalışıyorlar. Bilhassa yurt dışında bir algı oluşturmaya yönelik ‘çamur at izi kalsın’ anlayışından hareketle, ne ahlaki, ne hukuksal, ne insani bedellere uymayacak telaffuzlarda bulunuyorlar, iftira atıyorlar. Bunların kabul edilmesi asla kelam konusu değil. Bizim milletlerarası hukuka hürmetimiz, bunun da ötesinde inançlarımız, insani, manevi kıymetlerimiz var. Biz uluslararası hukuk ötesinde, uygulamalar yapıyoruz.”

‘SON DERECE ALÇAKÇA BİR İFTİRA’

Söz konusu söylemi “bir sav değil, son derece alçakça bir iftira” olarak pahalandıran Bakan Akar, “Operasyonlarında Mehmetçik, sivillere, saf insanlara, tarihi, dini, kültürel yapılara, etrafa ziyan gelmemesi için öteki hiçbir ülke ordusunun göstermediği hassaslığa sahip. Hem planlama hem icra safhasında bu hassaslığı gösteriyoruz” sözünü kullandı.

‘SİYASİ PARTİLER VE KURULUŞLAR DA BU TEZLERİ LANETLEDİLER’

Kimyasal silah kullanımının asla kelam konusu olmadığını bir sefer daha yineleyen Akar, “Bununla ilgili ülkemizin, bu vatanın evlatlarının, anayasal kurumlarının açık ve net biçimde tutumunu göstermesi, tarafını belirli etmesi lazım. Buna müsaade etmemeleri lazım. Şu ana kadar da siyasi partiler, kuruluşlar ciddi biçimde bu argümanları lanetlediler” dedi.

İSRAİL SAVUNMA BAKANI’NIN TARİHİ ZİYARETİ

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’in perşembe günü Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyarete ait soruya Akar, “Yıllardan sonra birinci kez bu seviyede bir ziyaret olacak. Genel durumu değerlendireceğiz. Bizim siyasetimiz, görüşlerimiz aşikâr. Türkiye Cumhuriyeti Devleti son derece şeffaf bir siyaset uyguluyor. Bunları anlatacağız. Gelişmelere nazaran de müteakip safhaların neler getireceğini göreceğiz” cevabını verdi.

TAHIL KORİDORU MUAHEDESİNİN MÜDDETİ 19 KASIMDA’DA DOLACAK

Türkiye’nin küresel besin krizinin tahliline yönelik devreye girerek oluşumunda büyük rol oynadığı tahıl koridoruna ait muahedenin geçerliliğinin 19 Kasım’da dolacağının hatırlatılması üzerine Akar, “İstanbul’da faaliyetini sürdüren Müşterek Uyum Merkezi’nde arkadaşlarımız, taraflar yoğun formda çalışıyor. Tahılların sevkiyatı için 7 gün 24 saat çalışıyoruz. Bizim başından beri emelimiz belirli; besin krizinin önüne geçilsin, aç insan kalmasın, siyasi istikrar bozulmasın. Bunun için çalışıyoruz. Biz natürel ki bu mutabakatın devamından, uygulamanın sürmesinden yanayız. Hatta Rus limanlarındaki tahılın taşınmasına yönelik de neler yapılabileceğinin araştırılmasının çabası içindeyiz” açıklamasında bulundu. 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir