Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türkiye eş raportörleri: Kararın onanması, muhalif bir figürün siyasetten men edilmesiyle sonuçlanacak

Avrupa Kurulu Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türkiye eş raportörleri John Howell ve Boriss Cilevics, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki mahkeme kararı ile ilgili, “Bu kararın onanması, İstanbul’da ihtilaflı bir biçimde iptal edilen 2019 lokal seçimlerini kazanan muhalif bir figürün siyasetten men edilmesiyle sonuçlanacak. Ulusal seçimlere yalnızca birkaç ay kalmışken bu, Türkiye’de demokrasi açısından önemli bir sinyal olacaktır. Bu nedenle, temyiz mahkemelerinin, Avrupa standartlarına ve Avrupa Kurulu üyeliğinin mihenk taşı olan söz özgürlüğüne ait Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin içtihadına uygun karar vermesini ve Türkiye’deki siyasi muhalefetin haklarını teminat altına almasını bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

AKPM Türkiye eş raportörleri John Howell ve Boriss Cilevics, İBB Başkanı İmamoğlu hakkında dün verilen karara reaksiyon gösterdi. AKPM’den yapılan yazılı açıklamaya nazaran raportörler şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine birkaç ay kala mahkemenin verdiği bu karar karşısında dehşete düştük. Bu, Parlamenter Asamble’nin geçtiğimiz Ekim ayında derin tasalarını belirttiği, muhalefet üyelerinin içinde bulunduğu kısıtlayıcı ve baskıcı ortamın bir öteki örneğidir. Bundan ötürü, bir kere daha Türk makamlarını, Ceza Kanunu’nun berbata kullanımı tabir özgürlüğünün kısıtlanması ve muhalefete yönelik isimli tacize varan prosedürlere müsaade ederek demokratik tartışmalara ve hatta seçim sürecine katkıda bulunma kapasitesini zayıflatan kararlarını yürürlükten kaldırmaya çağırıyoruz.

Bu kararın onanması, İstanbul’da ihtilaflı bir formda iptal edilen 2019 lokal seçimlerini kazanan muhalif bir figürün siyasetten men edilmesiyle sonuçlanacak. Ulusal seçimlere yalnızca birkaç ay kalmışken bu, Türkiye’de demokrasi açısından önemli bir sinyal olacaktır.

Bu nedenle, temyiz mahkemelerinin, Avrupa standartlarına ve Avrupa Kurulu üyeliğinin mihenk taşı olan söz özgürlüğüne ait Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin içtihadına uygun karar vermesini ve Türkiye’deki siyasi muhalefetin haklarını teminat altına almasını bekliyoruz.”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir